OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Klub chovateľov králikov  K A N I N O

Správa poradcu chovu Bu

Správa poradcu chovu Burgundských králikov za rok 2015

 Hmotnosť ; tu majú  králiky problémy, veľa z nich dosahuje len minimálnu hmotnosť  z rozmedzia 4,25-5,25 kg potrebných na 10 bodov, bolo by preto dobré selektovať zvieratá na vyššiu hmotnosť, ideál okolo 4,6-5,0 kg.

 Tvar; problémy sú s mierne vystúpenými  panvovými kosťami ,  u samíc lalôčiky. Ešte sa objavuje dosť často mierny prešľap hrudných končatín .

 Typ; u samcov sa zlepšuje typ, najmä  hlavy, ale mäkšie a dlhšie ušnice sa zatiaľ nedarí odstraňovať. U samíc užšie hlavy a celkovo užšie menej zavalité a kratšie telá u oboch pohlaví, pretože je to mäsové plemeno mali by mať zavalitejšie a dobre osvalené chrbáty a stehná.

 Srsť; menej pružná, redšia, ale začína sa často objavovať dlhšia až prerastená srsť, čo veľmi kazí celkový dojem.

 Farba; darí sa tu zjednocovať sfarbenie, ale vyskytujú sa ešte aj tmavšie zvieratá, z ďaľších chýb  sa objavujú najme svetlejšie boky, svetlejšie pásky na hrudných končatinách, biele chĺpky .Problémom začínajú byť  svetlé podsady, ktoré u niektorých králikov zaberajú 1/3 až 1/2 dĺžky srsti.

Začína sa rozširovať chovateľská základňa, čo je pre zlepšovanie kvality dobrý signál , a prispieva k tomu i dovoz zvierat zo zahraničia , ktoré osviežia krv a pomôžu zlepšovať niektoré nedostatky.

To ostatné je už na chovateľovi , aby svojou prácou, dobrou starostlivosťou a kvalitným výberom chovných zvierat dosahoval výborné výsledky, a tým pomáhal rozšíriť a zatraktívniť chov tohto krásneho, i keď trocha náročného plemena.

 Želám veľa úspechov v tejto ťažkej, ale o to radostnejšej práci.    

                            Jaroslav Kováč, poradca chovu Bu králikov.

 


 

 

Správa poradcu chovu Burgundských králikov za rok 2012

Nebudem sa zaoberať výstavami ani oceneniami,  nakoľko sa tieto údaje dajú získať z katalógov a na internete, preto pôjdem rovno k veci.

Hmotnosť , tu mali králiky problémy, veľa z nich dosiahlo len minimálnu hmotnosť  z rozmedzia 4,25-5,25 kg potrebných na 10 bodov, bolo by preto dobré selektovať zvieratá na vyššiu hmotnosť, ideál okolo 4,6-5,0 kg.

Tvar, problémy sú s mierne vystúpenými  panvovými kosťami a u samíc lalôčiky.

Typ, u samcov menej výrazné hlavy, mäkšie ušnice, u samíc užšie hlavy a celkovo užšie menej zavalité telá u oboch pohlaví, pretože je to mäsové plemeno mali by mať zavalitejšie a dobre osvalené chrbáty a stehná.

Srsť, menej pružná, dlhšia a redšia.

Farba, tu je najväčší problém zjednotiť sfarbenie, pretože sa vystavujú zvieratá od tmavo žltej až po svetlo červenú, vyskytuje sa tu aj veľa chýb, najme svetlejšie boky, svetlejšie pásky na hrudných končatinách, biele chĺpky , svetlé podsady.

Jeden z problémov vidím v malej chovateľskej základni, druhý v zháňaní kvalitných zvierat, pretože nie každý má možnosť kúpiť kvalitné zvieratá v zahraničí, a zas nie každý králik bude aj prínosom pre chovateľa.

Je preto pred nami veľa ťažkej chovateľskej práce, ale myslím si, že rok čo rok tu bude napísaných menej kritických slov a verím tomu, že sa burgundský králik presadí, rozšíri medzi chovateľmi a na výstavách budú získavať aj tie najvyššie ocenenia.

Želám veľa úspechov v tejto ťažkej, ale o to radostnejšej práci.     

               Jaroslav Kováč, poradca chovu Bu králikov.