Plemená králikov Kuv
24. KUNÍ VEĽKÝ (Kuv)
Kuní veľký hnedý
Kuní veľký modrý
CZ: Kuní velký
D: Große Marder
GB: Big Marten
História:
O vznik Kunieho veľkého sa postaral p. Thomsen z Hanburku, ktorý chcel vyšľachtiť králika pripomínajúceho svojou srsťou juhoamerickú vačicu a zo svojím zámerom začal v roku 1924. Tento zámer sa mu síce nepodaril, ale vzniklo veľmi zaujímavé nové plemeno Kuní veľký v tom čase iba v hnedom farebnom ráze. V roku 1928 svoje nové plemeno vystavil na výstave v Berlíne, kde bol oň veľký záujem. Kuní veľký vznikol nezávisle tiež v Anglicku pod názvom Siamese Rabbits, v USA pod názvom American Sabble, vo Francúzsku ako Lapin zibeline a tiež v ČR zásluhou p. M. Vránu zo Zborovic. V súčasnosti sa chová v hnedom ako aj modrom farebnom ráze a jeho chovatelia sú organizovaní v Klube KANINO.
Genotypy: - štandardné sfarbenie
am an BB CC DD gg - hnedý (Kuvh)
am an BB CC dd gg - modrý (Kuvm)
Genotypy: - neštandardné sfarbenie
am am BB CC DD gg - kuní hnedý homozygot
am am BB CC dd gg - kuní modrý homozygot
- tieto dva genotypy podmieňujú neštandardné sfarbenie. Podobne ako u kominárov strakáčov sú vhodní na chov kuních králikov, preto takýchto králikov ak v ostatných pozíciách zodpovedajú štandardu hodnotíme výrokom ,,neklasifikovaný, chovu schopný“.
Mesačné prírastky živej hmotnosti:
Mesiac 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
Kg 0,6 1,3 2,2 3,0 3,4 3,8 4,1 4,25
Bodovacia stupnica:
1. Hmotnosť 10 bodov
2. Tvar 20
3. Typ 15
4. Srsť 20
5. Krycia farba, kunie znaky 20
6. Farba podsady 10
7. Starostlivosť a zdravie 5
100 bodov
Pozícia 1. - hmotnosť
3,50 - 3,74 kg 3,75 – 4,24kg 4,25 – 5,25 kg 5,26 – 5,50 kg
8 bodov 9 bodov 10 bodov 9 bodov
Pozícia 2. – tvar
V tejto pozícií posudzujeme nasledovné kritéria:
1. priebeh chrbtovej línie
2. poloha končatín
3. poloha chvosta
4. koža králika
5. vonkajšie pohlavné orgány
Pozícia 3. – typ
Ako vo Všeobecnej časti a ďalej: telo je zavalité, pomerne široké a dobre osvalené. Hlava je široká hlavne v čelnej a nosnej časti, pomerne krátka a bez zreteľného krku. Končatiny sú kratšie a silnejšie s polovzpriameným postojom. Ušnice sú mäsité, dobre osrstené, na koncoch zaoblené, dlhé 11 až 12 cm.
Pozícia 4. – srsť
Srsť je hustá, pružná, pevná s rovnomerne rozloženými pesíkmi, jej dĺžka je asi 3 cm.
Pozícia 5. – krycia farba , kunie znaky
Uznané sú dva farebné rázy, hnedý a modrý. Krycia farba je u hnedého farebného rázu pastelovo hnedá a u modrého farebného rázu pastelovo modrá. Okrem tejto základnej farby sú na tele výrazné kunie znaky, zložené s týchto častí: na chrbáte sa tiahne od koreňa ušníc až ku chvostu tmavohnedý, resp. tmavomodrý pás široký asi 8 až 10 cm. Tento pruh prechádza na bokoch a na prsiach plynule do svetlo pastelových odtieňov oboch farieb bez ostrého ohraničenia. Na bruchu je farba tiež pastelovo hnedá, resp. pastelovo modrá. Ku kuním znakom tiež patrí tmavé zafarbenie ušníc, nosnej masky, očných krúžkov, chvosta, končatín, tmavé sánkové škvrny a svetlá čelová časť zvaná zrkadlo. Farba očí je hnedá prípadne sivomodrá so svetielkujúcou karmínovou dúhovkou. Pazúriky sú tmavo rohovité.
Pozícia 6. – farba podsady
Farba podsady je v súlade s farbou krycieho chlpu. Na svetlejších miestach je svetlejšia na tmavších miestach - kunie znaky, je tmavá.
Pozícia 7. – starostlivosť a zdravie
K časti starostlivosť o zviera patrí pripravenosť zvieraťa na výstavu a čistota.
K povinnej príprave králika na výstavu patria:
- ušnice králika musia byť vyčistené, bez ušného mazu a zvyšku po tetovacej farbe.
- pazúriky musia byť skrátené do požadovanej dĺžky, to je, aby nepresahovali dĺžku srsti, okrem rexov, ale tiež, aby nedochádzalo k zraneniu.
- pazúriky musia byť tiež očistené od nánosu trusu, prípadne iných nečistôt.
- pohlavné kútiky musia byť vyčistené, zvýšená pozornosť u dospelých samcov.
- do tejto časti tiež patrí znečistenie spodných plôch končatín ( nášľapových plôch ) a znečistenie povrchu tela ( močom, trusom, inými nečistotami).
PRÍPUSTNÉ CHYBY:
V pozícii 1. :
Viď stupnica hmotnosti.
V pozícii 2. :
Ako vo Všeobecnej časti.
V pozícii 3. :
Ako vo Všeobecnej časti a ďalej: pretiahnuté užšie telo, menšie odchýlky od požadovaného typu hlavy. Dlhšie a tenšie končatiny. Dlhšie, menej mäsité a málo osrstené ušnice.
V pozícii 4. :
Redšia, mäkšia, hrubšia, nepružná srsť. Menšie odchýlky od predpísanej dĺžky srsti.
V pozícii 5. :
Tmavší celkový vzhľad, menej výrazné kunie znaky. Neúplný chrbtový pruh, veľká maska potláčajúca zrkadlo a sánkove škvrny. Svetlé a tmavé škvrny v krycej farbe. Sivastý krycí chlp. Ojedinelé biele chlpy. Menšie farebné odchýlky očí a pazúrikov.
V pozícii 6. :
Svetlejšia až belavá podsada, biele chlpy v podsade.
V pozícii 7. :
Ako vo Všeobecnej časti.
NEPRÍPUSTNÉ CHYBY:
V pozícii 1. :
Hmotnosť nižšia ako 3,50 kg a vyššia ako 5,50 kg (neklasifikovaný)
V pozícii 2. :
Ako vo Všeobecnej časti.
V pozícii 3. :
Ako vo Všeobecnej časti a ďalej: veľmi pretiahnutý typ s nedostatočným osvalením, úzka dlhá hlava a ušnice dlhšie ako 13,5 cm (vo všetkých prípadoch výluka).
V pozícii 4. :
Veľmi riedka srsť, takmer bez podsady alebo bez pesíkov (výluka), veľké odchýlky od požadovanej dĺžky alebo štruktúry srsti (výluka).
V pozícii 5. :
Úplne tmavé homozygotné zvieratá (neklasifikovaný, chovu schopný). Chýbajúce kunie znaky (výluka), silná hrdza (výluka). Úplne tmavá hlava pri svetlých a stredne svetlých králikoch (neklasifikovaný). Srsť silne premiešaná bielymi chĺpkami (výluka). Skupina bielych chlpov (výluka). Iná farba očí (výluka), biely pazúrik (výluka).
V pozícii 6. :
Biela podsada (výluka), podsada silne premiešaná bielymi chĺpkami (výluka).
V pozícii 7.
Ako vo Všeobecnej časti.